Ekonomia w skali mikro zajmuje się badaniem decyzji człowieka w warunkach niedoboru dóbr, kładąc nacisk na zachowania indywidualnych konsumentów i pojedynczych instytucji, a także to relacje zachodzące między nimi na rynkach.
Mikroekonomia jest ekonomią skupiającą się na teorii rynku, analizie zależności pomiędzy podażą i popytem oraz problemie równowagi na rynkach dóbr, usług i czynników produkcji.
Ekonomia w tym obszarze zajmuje się też problemem optymalizacji wyborów producentów i konsumentów. Producenci muszą zdecydować o rozmiarach i strukturze produkcji i metodach wytwarzania, a konsumencie o rozmiarach i strukturze konsumpcji.
Ekonomia w skali mikro bada gospodarkę regionu lub kraju jako zbiór wielu pojedynczych podmiotów i relacji między nimi, a nie jako jeden twór. Ekonomia ta posługuje się modelowaniem matematycznym, dzięki któremu formułuję hipotezy dotyczące zachowań podmiotów. Tak powstałe hipotezy testowane są przy pomocy statystycznych metod, zwanych też metodami ekonometrycznymi.