Kalkulator kredytowy to nic innego, jak wirtualny doradca, którego egzystencjalnym celem jest zbieranie informacji i doradzanie zapracowanym ludziom, który kredyt jest dla nich najodpowiedniejszy, a przede wszystkim – ile będzie ich kosztował. Jak dokładnie wygląda działanie takiego kalkulatora, oraz dlaczego warto skorzystać z narzędzi jakie oferuje? Dowiecie się, czytając ten artykuł.
Historia kalkulatorów kredytowych sięga czasów, kiedy pożyczanie pieniędzy stało się powszechniejsze niż wiedza na temat kosztów z tym związanych. Na zachodzie od lat działają doradcy, którzy za drobną opłata (procentową lub wg. ustalonego cennika) pomagają wybrać kredyt dostosowany do potrzeb i możliwości osoby zgłaszającej takie zapotrzebowanie. Mają oni do dyspozycji, stale aktualizowaną, bazę ofert bankowych, z uwzględnieniem szczegółowo wymienionych kosztów kredytu. Dzięki temu przysłowiowy Kowalski, który się do nich zgłosi, po udzieleniu krótkiego wywiadu na temat swoich finansów, otrzyma specjalnie dla niego opracowany zbiór ofert różnych banków, a także jasno określoną wysokość miesięcznej raty. Bardzo wygodne prawda? Oczywiście, szczególnie kiedy Kowalski nie ma czasu, albo ochoty na gromadzenie informacji, w których zawsze jest pełno kruczków i niejasności. Jedynym mankamentem jest koszt takiego doradztwa, który w zależności od wysokości kredytu, może być bardzo wysoki.
Pojawienie się Internetu zmieniło też ten aspekt życia, udostępniając tańszą alternatywę. Powstały serwisy specjalizujące się w kalkulacjach kredytowych i gromadzeniu informacji o produktach bankowych. Na portalach tych można znaleźć informacje o kontach, kartach kredytowych, kredytach i lokatach – ale nie o tym dzisiaj mówimy, to temat na inny artykuł (choć należy powiedzieć jeszcze, że informacja na takich portalach warta jest Waszej, drodzy czytelnicy, uwagi). Najważniejsze jest, że strony te wyposażone są w formularz, po uzupełnieniu którego (m.in o zarobki, oczekiwana ratę kredytu, jego wysokość) można otrzymać jasno podana sumę, która będzie miesięcznym kosztem spłaty kredytu – bez ukrytych gwiazdek. Portale te nie zarabiają na kredytach swoich klientów, nie dostają tez gaży od banków. Najcześciej stosowaną formą zarobku dla nich jest reklama, która niezbyt przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu kalkulatora kredytowego. Czasami można także zamówić szczegółowy raport za specjalną opłatą – ale to jedyne koszty, o które moglibyśmy się martwić.
Kalkulatory kredytowe to jedno z wielu udogodnień cywilizacyjnych, na które w przeszłości nie mogliśmy liczyć. Korzystanie z nich jest o wiele łatwiejsze niż gromadzenie informacji własnoręcznie, dzięki czemu można poświęcić więcej czasu na zarabianie pieniędzy – przydatne w wypadku spłacania raty.